Trápí vás nevzhledné aknózní výsevy na obličeji či jinde po těle? Dívky tuto skutečnost nenesou zrovna nejlépe, jde přece o krásu a fyzickou přitažlivost… Pokud rozsah postižené plochy přesahuje únosnou míru, kdy lze „pupínky“ běžně zamaskovat, je třeba je přenechat odborníkům, může totiž jít o závažnější zdravotní problém, který je třeba neprodleně řešit a ne jen „zakrývat“ moderními, vysoce krycími make-upy.
V případě rozsáhlých ploch akné lze za určitých podmínek sáhnout též po hormonální terapii.
Kdo ji vlastně může předepsat a v jakém věku je tento problém nejaktuálnější? „Akné v mladším věku, v extrémních případech už i kolem 10.–11. roku, by mělo být vždy signálem k hormonálnímu vyšetření se zaměřením nejen na činnost vaječníků, ale i nadledvin a štítné žlázy a mělo by být v kompetenci spolupracujících specialistů z oborů pediatrie, dermatologie, endokrinologie a dětské gynekologie,“ říká MUDr. Kamila Nouzová ze soukromé gynekologické ordinace Profi Gyn na Praze 1.

„Léčba by se měla řídit typem poruchy, tedy zjistí-li se. Příčiny akné jsou totiž většinou multifaktoriální. Často bývá projevem psychosomatických obtíží v nelehkém prepubertálním a časně pubertálním období. V indikovaných případech lze samozřejmě sáhnout k hormonální antikoncepci s antiandrogenním účinkem (tedy proti volně v krvi kolujícím mužským pohlavním hormonům), a to po domluvě s pediatrem a dermatologem,“ dodává.

Kdy žena potřebuje hormonální terapii„Na trhu je v současnosti široká škála přípravků s různými dávkami i složením hormonů; vybrat a ‚ušít‘ léčbu na míru tedy bývá poměrně snadné. U mírnějších projevů je možné u dívek ve věku mezi 15 a 16 lety nasadit nízkodávkovou pilulku, tedy přípravek s 20–30 mikrogramy ethinylestradiolu, jako gestagenní složka je zde pak obsažena některá z antiandrogenně působících molekul – chlormadinon acetát, dienogest, drospirenon, v indikovaných případech i cyproteron acetát,“ podotýká MUDr. Nouzová k otázce, které hormony se zpravidla využívají v terapii akné.

Dívky by v každém případě měly podstoupit kontrolu krevního tlaku a během užívání jsou zvány ke kontrolním konzultacím jak na gynekologii, tak na dermatologii. Dle zdravotního stavu a případných rizikových faktorů jim může (ale nemusí, není to „povinné“) být zkontrolována aktivita jaterních enzymů, tzv. jaterní testy, a jsou průběžně zaznamenávány údaje o tělesné hmotnosti a menstruačním cyklu.

Součástí léčby jsou však i režimová a dietní opatření, často dívkami samotnými opomíjená. Bez nich pak léčba nemusí probíhat úplně optimálně, ne vždy jsou totiž samotné hormony účinné. Co se týče hormonálního profilu z krve, tedy vyšetření hormonů ovlivňujících kožní projevy akné, není jej vždy nutné provádět, pouze je-li skutečně indikován při závažnějších zdravotních stavech..

Kdy žena potřebuje hormonální terapii
Rate this post