Akné je opředeno mnoha mýty. Kvůli nim spousta lidí nejí čokoládu, záměrně se vystavuje slunci nebo si drhne pleť až do vysušení. Mýtů, které se kolem pupínku točí, je neuvěřitelně mnoho a mnohdy mohou samotné pokožce výrazně uškodit a stav ještě zhoršit. Tady máte přehled těch nejčastějších – přestaňte se balamutit!

Mýtus 1: Za akné může špatná hygiena

Ve skutečnosti nemá častější mytí žádný pozitivní vliv. Pokud máte akné, je důležité vybrat si ty správné mycí prostředky a čistit si pleť opravdu důkladně. Jestliže ale budete pokožku drhnout častěji, začne se vysušovat. Pleť dostane signál, že jí chybí maz, začne ho produkovat více a akné je na světě. Dermatologové se shodují, že je ideální pleť umývat dvakrát denně, ráno a večer. Vždy je potřeba ji také ošetřit vhodným krémem, aby byla hydratovaná.

Mýtus 2: Slunce je na pupínky nejlepší

Opálená pleť vypadá zdravě, to je pravda. Pleť s akné se ale jen působením slunce neuzdraví. Pupínky jsou jen méně viditelné. Slunce umí vaši pleť spíše pořádně potrápit, vysušuje ji a dráždí. A to platí nejen o sluníčku venku, ale také o soláriích. Pokud máte pocit, že slunce je to jediné, co dokáže vaše akné zakrýt, používejte hydratační přípravky na opalování s obsahem oxidu zinečnatého a nezapomínejte pleť čistit.

 Mýtus 3: Make up mi ucpe póry a akné se zhorší

Největší mýty o aknéVždycky vycházejte z toho, jakou pleť máte. Pokud trpíte na akné, ale současně máte některá místa na obličeji suchá, nemá smysl používat pudrový make-up, který pokožku vysuší. Ideální je se poradit s dermatologem. Dnes ale na trhu existuje řada výrobků, které jsou speciálně vyvinuté pro pleť s akné. Jedná se například o minerální pudry s obsahem kyseliny salicylové, které pupínky pomáhá ničit.

Mýtus 4: Kdo má akné, nesmí čokoládu

Snad nejhorší mýtus ze všech! Přestože má na stav vaší pleti samozřejmě složení jídelníčku velký vliv, ve skutečnosti ho jedna čokoláda za týden nemůže nějak zásadně zhoršit. Pokud máte pocit, že kdykoliv si čokoládu dáte, pupínků je víc, bude to mít spíše souvislost s obdobím, kdy po cukrovince saháte. Na čokoládu mají ženy největší chuť v období menstruace. A právě v této době se zvyšuje produkce mazu a akné se zhoršuje. Takže ne čokoláda, ale především hormony mají na akné největší vliv.

Mýtus 5: Akné je jen problémem teenagerů

Je pravda, že pupínky se z obličeje mladých lidí začnou vytrácet kolem 20 let věku. Není to ale pravidlem. Kolem třicítky se s různými formami akné potýká 10 procent lidí, především žen, a výjimkou nejsou ani starší pacienti. Příčinou je především hormonální aktivita. Pokud je pro vás akné dlouhodobým problémem, neváhejte navštívit dermatologa..

Čokoláda škodí, slunce prospívá. Největší mýty o akné
5 (100%) 3 votes