Čistěte si pleť

Ať už trpíte na závažné nebo lehké akné, nebo pupínky vůbec nemáte, čistěte si pleť dvakrát denně – ráno i večer. Odstraňují se tím nečistoty, odumřelé kožní buňky a mastnota. Umývat si obličej více než dvakrát denně nemusí být nutně ku prospěchu, a někdy může dokonce uškodit. Používejte teplou, ne horkou vodu, a šetrný prostředek určený k čištění obličeje, který vaši pokožku ještě více nepodráždí. K čištění vám stačí čisté ruce, příp. velmi jemný ručník, nepoužívejte žínky, rukavice nebo snad kartáče. Nezapomeňte přípravek dobře opláchnout a usušit si obličej čistým! jemným ručníkem.

Hydratujte, vybírejte

Co pomáhá a co škodí na akné?Řada přípravků na akné obsahuje látky, které pokožku vysušují. Proto vždy užívejte hydratační krém. Hledejte výrobky, které jsou označovány „nekomedogenní“ – ty neucpávají póry a nezpůsobují akné. Hydratační krém vybírejte také podle toho, jestli máte suchou, mastnou nebo smíšenou pokožku

Střídmost nade vše

Pokud vám na obličeji vyrašily čerstvé pupínky, snažte se vyhýbat tekutému make-upu, pudru i tvářenkám. Pokud se bez make-upu neobejdete, dbejte alespoň na správné čištění. Než si make-up vůbec koupíte, ujistěte se, že je bezolejový a bez obsahu barviv a chemikálií. Opět hledejte „nekomedogenní“ výrobky.

Pozor na hlavu

Výskyt akné může ovlivnit také to, jakou používáte vlasovou kosmetiku. Pokuste se proto vyhýbat olejíčkům, pomádám či gelům. I tyto produkty mohou ucpávat kožní póry a dráždit vaší pokožku. Používejte jemný šampon a kondicionér. Mastné vlasy mohou zanechat mastnotu také na obličeji, umývejte si je proto často. Pokud máte dlouhé vlasy, stáhněte si je z obličeje.

Ruce pryč!

Snažte se omezit dotyk rukou na vašem obličeji, nepokládejte si čelo ani bradu do dlaní. Nejenže se tak mohou šířit bakterie, ale můžete tím podráždit vaši již zanícenou pokožku. Nikdy si pupínky nemačkejte, a už vůbec ne prsty či nehty, můžete si tím způsobit další infekci nebo dokonce jizvy.

Nepřehánějte to se sluncem

Opálená pokožka sice může zamaskovat některé problémy, zdání ale může klamat. Slunce akné neléčí, naopak – může pupínek ještě víc zanítit a způsobit ještě větší zarudnutí. Omezte proto pobyt na slunci, především mezi 10. a 14. hodinou a nevystavujte se přímému záření. Pokud používáte některý z přípravků na léčbu akné, ujistěte, že nezvyšuje reaktivitu pokožky na slunce. Používejte opalovací krém, opět i zde existuje řada s označením „nekomedogenní“.

Jste to, co jíte

Co pomáhá a co škodí na akné?Pověra, že vám čtvereček čokolády může způsobit akné, už dávno neplatí. Jak odborníci totiž tvrdí, strava je jen jedním malým faktorem z celé řady, které výskyt pupínků ovlivňují. Nicméně i zde existuje souvislost a jako poslední studie ukázali, pokud se chceme vyhnout akné, měli bychom se vyhnout také potravinám s vysokým glykemickým indexem – to je například právě čokoláda, chipsy, smažené hranolky či pivo. Příliš prospěšné nejsou ani mléčné výrobky.

Don’t worry, be happy

I když pupínky mohou být pro spoustu lidí stresující a sebevědomí snižující, je lepší to příliš neřešit. Jak je prokázáno, akné je s lidskou psychikou velmi úzce spjato a psychický stres výskyt a intenzitu pupínků hodně ovlivňuje. A naopak – akné má zase zásadní vliv na psychiku. Zkrátka začarovaný kruh..

Co pomáhá a co škodí na akné?
4 (80%) 2 votes